מחירים הוגנים וקבועים מראש
קטגוריות
תיקון נזילות ורטיבות

רטיבות קפילארית

o5o-5824225

רטיבות קפילארית – איך מבצעים איטום ותיקון רטיבות בבית קרקע?

רטיבות קפילארית לרוב הינה בעיה האופיינית בבתים ישנים המחוברים לקרקע, אך הרטיבות אף מצויה בבתים או דירות גן חדשים בני מספר שנים בודדות הסובלים מרטיבות בקירות במוקד אחד או במספר מוקדים בחלל הבית. כמובן ראשית יש צורך להבחנה קודם לביצוע פעולות איטום רטיבות קפילארית. הקפילארית נגרמת ללא קשר לאקלים או לחומר הבנייה ממנו נבנה המבנה (לבנים, אבן, בנייה מעורבת, בטון). הכתמים הידועים והטיח העבש פוגעים במראה המבנה אשר מהווים סימנים ראשונים להרס קפילארי שילך ויתרחב עם הזמן כל עוד הרטיבות לא תטופל. כאשר לחות החודרת מהאדמה מתאדה, בקיר מצטברים ומתגבשים המלחים המומסים במי התהום. שכבת מלח זו תופסת מקום בקירות הבית שלכם, מה שגורם לאפקט מתיחה והטיח מתקלף מהקיר. בדרך כלל ניתן לזהות את הקפילארית על ידי קילופים והכתמה של הקירות. אין ספק שרטיבות קפילארית בבית קרקע יכולה להפוך לאחת הבעיות המטרידות ביותר והלא סימפטיות אם לומר הדורשת יידע וניסיון, לאיתור הגורם או הגורמים ועד לתהליך איטום הרטיבות הקפילארית.

רטיבות קפילארית

רטיבות קפילארית בית בריא

רטיבות קפילארית קשורה בקשר הדוק לבית בריא. אם ברצוננו ליצור סביבת מגורים בריאה, עלינו לדאוג לדירה יבשה. ללא קשר למקורה, רטיבות מכל גורם שהוא, או רטיבות בעקבות הקפילארית הנספגת בקירות במשך זמן רב גורמת לפגיעה במבנה ומפחיתה מערכו ,וככל שהקפילארית לא מטופלת הנזקים הולכים ומתרחבים. סביבת מגורים עם קירות רטובים מזיקים לבריאות.

רטיבות בקיר – סביבת מגורים עם לחות

סביבת מגורים עם לחות באופן קבוע הינה סביבת מגורים מזיקה לאורך זמן, שכן היא משפיעה לרעה על האקלים של החדר, שהאופטימיזציה שלו חיונית ליצירת סביבת חיים בריאה. כאשר הקירות רטובים מוגברת גם המוליכות התרמית שלהם ואת הסיכוי לצמיחת עובש, מה שעלול לגרום לתסמינים אלרגיים אצל חלק מהאוכלוסייה.

 נבגים כפי שנצפו במיקרוסקופ
נבגים כפי שנצפו במיקרוסקופ

הקפילארית והקשר לעובש בקירות

עובש על הקירות מתחיל תהליך רציני עוד יותר. מכיוון שהנבגים המבטיחים רבייה והתפשטות העובש משתחררים לאוויר בהמוניהם, הם מתפזרים באוויר ועלולים לגרום לפתולוגיות משמעותיות כמו הצטננות, אלרגיות וזיהומים בדרכי הנשימה בשאיפה.

רטיבות בתקרה

רטיבות באזור התקרה אינה קשורה לרטיבות קפילארית. הסיבות לרטיבות בתקרה לרוב הינם בעקבות איטום לקוי בגג ויש לבצע טיפול בהתאם.

רטיבות בבית קרקע

ספיגת המים בטבע היא תופעה ידועה, בכדי להבין מהי רטיבות קפילארית (קפילרית) נענה על כמה שאלות :

מאיפה מגיעה הרטיבות הקפילארית? 

רטיבות מהאדמה (מים) אשר מחלחלים ונספגים לתוך חומר הבניין הנקבובי, שבו הנקבוביות המחוברות זו לזו יוצרת רשת קפילרית.
לקירות של מבנים ישנים אין איטום (אופקי), ובגלל זה הרטיבות הקפילארית , שכבר הרווה את החומר הנקבובי של היסודות, מחלחלת באין מפריע לחלקים הגבוהים יותר של קירות הבניין, עד לרמה מסוימת ( אזור האידוי), שם הוא מתאדה בהגיעו לפני השטח של הקיר.

האם תיקון רטיבות קפילארית יפתור את הרטיבות?

תיקון רטיבות קפילארית הינו תהליך די מורכב, לכן תוצאת הטיפול משתנה ואינה דומה ממקרה האחד לשני. מיקומו הגאוגרפי של הבית, שיטת הבנייה ועוד פרמטרים משתנים, המשפיעים ישירות על התוצאה המתקבלת.

מהי רטיבות קפילארית?

רטיבות קפילארית( או קפילרית ) היא ספיגת מים בקירות המבנה ואידוי המתרחשים על משטחי הקירות החשופים של מבנים ישנים וחדשים. רמת הרטיבות הקפילארית בקיר קשורה ישירות למשטחים החשופים של הקיר (אזור האידוי). אם משטח זה נאטם במשהו, הרטיבות כבר לא יכולה להתאדות, הלחץ הקפילארי עולה והרטיבות ממשיכה לעלות בקיר, ומחפשת אזור אידוי חדש.

איטום רטיבות קפילארית

בכדי לבצע איטום רטיבות קפילארית צריך להבין כיצד נוצרת הרטיבות. הקפילארית לאחר שנוצרה אינה נעלמת, מכיוון שהנקבוביות המחוברות זו לזו מעבירות את הרטיבות מהיסודות לחלקים העליונים של הקיר. מולקולת המים שמתאדה לאטמוספרה מוחלפת מיד במולקולת מים אחרת בקצה השני של המערכת, כך שהמערכת נשארת באיזון ספיגה והקירות נשארים לחים.  יחד עם זאת, מחזור סגור זה של רטיבות קפילארית יכול להימשך במשך שנים רבות כל עוד הבניין או הבית עומד, או עד שנפסיק את המחזור הזה בהתערבות רדיקלית לביצוע על ידי מומחה בתחום לאיטום רטיבות קפילארית.

רטיבות בקיר סכנות

לרוב אין מדובר בסכנה בעקבות רטיבות בקיר בטח כאשר מדובר בשטח קיר קטן אשר נרטב בעקבות חדירות מי גשמים. רטיבות בקיר אשר מלווה בריחות לחות וטחב כלל לא רצויים לסביבת מגורים בריאה ויש לה השפעה אשר יכולה לגרום לתסמינים אצל חלק מהאוכלוסייה.

תיקון רטיבות קפילארית

תיקון רטיבות קפילארית חייב להתבצע על פי בחינה מדויקת של הבית או הדירה, הצמודות לקרקע, מאחר שהגורם או הגורמים לקפילארית משתנים והינם דומים ממקרה אחד לשני. יש צורך להגיע אליכם לבחינה מדויקת של הבית או הדירה, ורק לאחר הערכת מצב אנו מבצעים את פעולות השיקום.

מומלץ לקרוא על שיקום מבנים.

ממה מורכבת הקפילארית?

רטיבות קפילארית מכילה מלחים מומסים וחומרים אורגניים אחרים המופקדים על פני החזית כאשר הרטיבות מתאדה. המלח עם רטיבות משתנה בצורה של מיקרו-גבישים הורס את פני השטח של הקיר, הרס קפילארי מתחיל . כאשר הנקבוביות על פני הקיר הופכות רוויות, הטיח המזוהם מתחיל ליפול.

בדרכה ממקום הלחץ הגבוה למקום הלחץ הנמוך, הרטיבות עולה אט אט במערכת הקפילארית עד להקמת מאזן מים-אוויר בגובה האופייני לחומר הבנייה הנתון. רמת הרטיבות הקפילארית המגיעה יכולה להשתנות , תלוי בכמות המשקעים, גל גאות אפשרי – אך לא בגובה מי התהום. מי תהום גבוהים אינם משפיעים על עליית הרטיבות הקפילארית , רק במידה שהם שומרים על גובה עמוד המים ברמה קבועה.

מהי התוצאה של הופעת רטיבות קפילארית ?

הדיפוזיה מתרחשת באזור האידוי בסוף המחזור , שהוא מרכיב חשוב מאוד של המערכת. מולקולות מים מתפזרות לאוויר בצורה של אדי מים, מכיוון שהפרש הלחצים בתוך ומחוץ לנקבוביות תמיד מאוזן.

רטיבות קפילארית מתאדה לאוויר הסובב בצורה של מולקולות מים, שבמהלכן הדיפוזיה, כחלק ממחזור המים, מקדמת כניסת רטיבות חדשה מכיוון הקרקע. אידוי ופיזור אדי מים יוצרים "משאבת ואקום" המסייעת לשאוב רטיבות נוספת מהאדמה.

כתוצאה מאידוי, פני החומר הרטוב מתייבשים, מה שנראה במיוחד בקיץ. כתוצאה מהטמפרטורות הגבוהות, פני הקיר יבשים, ונראה כי רטיבות קפילרית אינה קיימת יותר, אך היא אכן נמצאת בחלק העמוק יותר של הקירות, מתחת לפני השטח של הקיר. זה יכול להיות מאומת על ידי דגימה פשוטה. סיוד קיר כה יבש הוא טעות גדולה, בקרוב יופיעו שוב הכתמים הרטובים והעבודה וההוצאה הכספית המושקעים יבוזבזו.

ישנם מקרים שבהם הרטיבות אף טיפסה לגובה של 5 מטר

רטיבות בבית קרקע – כיצד נגן על המבנה מפני רטיבות?

שיפוץ של בתים צמודי קרקע הינו ללא תכלית אם בעיית הרטיבות הקפילארית לא תיפתר מראש. הסרת הטיח הישן והמזוהם והתקנת שכבת טיח חדשה היא פתרון זמני בלבד להסתרת הנזקים הנגרמים מרטיבות קפילארית. על מנת לסלק לצמיתות רטיבות קפילארית יש צורך בהתייעצות עם מומחה אשר יקבע את סיבת הרטיבות ויציע פתרון קבוע להסרת רטיבות קפילארית.

פתרון הנזק הנגרם מרטיבות קפילארית אפשרי בשני שלבים: 1) יש לבצע את האבחנה המתאימה, לקבוע האם ההרטבה נובעת ממשקעים, צינורות, עיבוי או רטיבות קפילארית ו-2) יש לבטל את הגורם להרטבה קפילארית פעם אחת , עם הליך מתאים.

רטיבות בבית קרקע

מהי רטיבות קפילארית עולה?

רטיבות קפילארית עולה מתרחשת על קירות הנמצאים במגע עם הקרקע, בקומת הקרקע של מבנים בהם הקירות אינם מבודדים כראוי.

סימן גלוי לעלייה של רטיבות קפילארית הוא קילוף אופייני של צבע וטיח. בבדיקה מעמיקה יותר, נוכל להבחין בנוכחות של מינרלים לבנים בנקודות הניתוק.

ריח לא נעים של רטיבות מתגלה לעתים קרובות בחדרים, נוכחות של עובש שחור פחות שכיחה.

מדוע ספיגת מים קפילארית גורמת לרטיבות?

ספיגה קפילארית היא זרימה מתמשכת וקבועה של מולקולות מים הנעה מעלה מהאדמה שבקירות ומגיעה לגבהים שונים. לאחר השריית המשטחים החיצוניים והעליונים של הטיח, הרטיבות פוגשת את האוויר ומתחילה להתאדות ונכנסת לסביבה.

אידוי מתמשך זה מרווה את האוויר בחדרים וגורם לבעיות שונות, למשל, עובש יכול להיווצר על בגדים, שמיכות ורהיטים עקב עליית הרטיבות באוויר.

כאשר רמות הרטיבות גבוהות, עובש שחור יכול להופיע גם ברמות נמוכות יותר של קירות. גם מבחינת נוחות המגורים יעילות החימום פוחתת משמעותית, שכן הקיר הרטוב מאבד את כושר הבידוד שלו, מה שגורם לאיבודי חום משמעותיים ומעלה משמעותית את עלויות החימום.

רטיבות בתחתית הקיר

רטיבות בתחתית הקיר קשורה לרוב לקפילארית. יחד עם זאת סיבות נוספות יכולות לגרום להופעת כתמי מים בתחתית הקיר וזאת בעקבות נזילות סמויות במערכות המים והביוב. ש צורך לאתר את הסיבה ולא רצוי להזנחה.

עובש על קירות המבנה

עובש על הקירות מתחיל תהליך רציני עוד יותר. מכיוון שהנבגים המבטיחים רבייה והתפשטות העובש משתחררים לאוויר בהמוניהם, הם מתפזרים באוויר ועלולים לגרום לפתולוגיות משמעותיות כמו הצטננות, אלרגיות וזיהומים בדרכי הנשימה בשאיפה.

ולבסוף ישנה הבעיה האסתטית: קילוף צבע, קילוף והתפוררות טיח חוזרים על עצמם לאחר כל עבודת שיפוץ, כי ספיגת הרטיבות לא הופסקה.

לחות באוויר

האוויר מכיל לחות בצורה של אדים בלתי נראים. ככל שטמפרטורת האוויר גבוהה יותר, כך הוא יכול לספוג יותר לחות. פיזיקאים יכולים לקבוע בדיוק כמה גרם מים מכיל מטר מעוקב של אוויר בטמפרטורה נתונה. כמות מקסימלית זו נקראת כמות הרוויה. כמובן שהאוויר בסביבת מגורים רגילה ואף בבית קרקע, אף פעם לא מגיע לרוויה הזו. לכן האוויר אף פעם לא מכיל לחות כמו שהוא יכול לספוג בגלל הטמפרטורה שלו, אלא תמיד רק כמה אחוזים מכמות זו. זה נקרא לחות יחסית.

לחות בבית קרקע בחורף

אם האוויר החם יותר מתנגש באובייקט קר יותר, האוויר מתקרר, ומכיוון שלמשל. אוויר ב-8.5 מעלות צלזיוס לא יכול לספוג לחות כמו אוויר ב-20 מעלות צלזיוס, האדים שבו מתעבים, למשל. על הקירות. עיבוי מתרחש תמיד כאשר אתה עובר מחדר קר לחדר חם. כך קל יותר לדמיין היכן קיימת סכנת התעבות בתוך הבית: היכן הבידוד התרמי אינו שלם, היכן מתפתחים הפרשי טמפרטורות, היכן חודר אוויר חם ולח לשכבת הבידוד הלא מלאה.

מה יוצרת הקפילארית?

הקבוצה הבאה כוללת קורוזיה הנגרמת מגזים באוויר ומי גשמים. גזים אלו – בעיקר גופרית ופחמן דו חמצני – משנים את חומרי הבניין ומובילים לשחרור מלחים מזיקים. סימני קורוזיה הם קילוף טיח, קילוף צבע, פירוק אבן טבעית והחלשת חומרי בניין. מזהמים גזים פוגעים בבטון המקיף את המוט, ובכך מפחיתים את ההגנה על המוט, ואז החלודה שהחלה גורמת לבטון המזוהם להתפצל.

איטום רטיבות קפילארית

אם קראתם בעיון את המאמרים הקודמים, אתם עשויים לתהות כיצד מבצעים איטום רטיבות קפילארית בכדי לתקן את הנזק שנגרם על ידי מלחים ומינרלים. כאן יש צורך בטיפול כפול, שכן מחד יש לטפל במינרל המושקע עצמו, ומאידך לספק בידוד מגן מיוחד. לפני ההתערבות נדרשת ניתוח על ידי מומחה לקביעת סוג, כמות ופיזור המלח המינרלי. מלחים מינרלים שונים דורשים טיפול שונה.

איך מטפלים ברטיבות קפילארית

בכד לטפל ברטיבות קפילרית נתאר בקצרה את שלבי ההליך, שיבוצעו על ידי המומחה. בשלב הראשון יש להפיל את הטיח. לאחר מכן לגרד את החיבורים ואז להזריק תמיסה מיוחדת שהופכת את המלחים המינרלים המומסים לבלתי מסיסים. נדרש הליך שונה עבור מקרים שונים. על מנת למנוע אי הבנות, הליך זה אינו אומר כי כל המלחים המינרליים מוסרים מהקירות, אלא רק שההשפעות המזיקות וההרסניות שלהם מוגבלות. הליך זה יכול לשמש רק במקרה של בניין מטויח. במקרה של מבנים לא מטויחים, ניתן לתקן את הליקוי רק בשיטה עתירת השקעה , כמו החלפת חלקי קירות.

גורמים ללחות

קיר לח יכול להיווצר בכל מקום מהמרתף לעליית הגג. הסיבות החשובות ביותר כוללות אי סדרים פיזיים וכימיים, ליקויים אדריכליים, הזנחת תחזוקה ואוורור לא מספיק.

ספיגת מים בקירות

בואו נסתכל באופן מפורט על ספיגת המים בתוך הבית. חומרי בניין נקבוביים בעלי יכולת ספיגה טובה סופגים מיד לחות כשהם מונחים בסביבה רטובה (ספיגת מים קפילרית). תופעה זו יכולה להתפתח בחזיתות מוכות בגשם, בחלקי הבית הקרובים לקרקע בהם מתעבים מים, ובמקרה של מבנים ישנים, בהם הבידוד האנכי והאופקי אינו שלם או פגום. מים מוצאים מעברים וצינורות בחומר הבנייה – במילים פשוטות מאוד. ככל שהקוטר של צינורות אלה גדול יותר, המים עוברים דרכם מהר יותר, ככל שהקוטר קטן יותר, המים יכולים לטפס גבוה יותר מפני השטח של האדמה, הלחות זורמת כלפי מעלה בקירות; ואז הקירות נרטבים. מפלס המים עולה עד שהוא מגיע למפלס בו מאוזנים החלחול כלפי מעלה והמים המתאדים, כלומר עד ליצירת איזון קליטת ושחרור הלחות.

רטיבות קפילארית בבית קרקע

אם הקירות ספגו מים צלולים מהאדמה, הבעיה תהיה הרבה פחות. עם זאת, מים אלו מכילים מזהמים, מלחים מינרליים. חומרים אלו זורמים באופן טבעי במעלה הדפנות יחד עם המים ולאחר מכן מתמקמים במקום בו מתאדה הלחות. השקיעה הזו מתרחשת באזורים עמוקים יותר ויותר, מה שאומר שריכוז המלחים המינרליים עולה בהדרגה, מה שעלול להיות בעל השלכות מזיקות נוספות.

איך לייבש רטיבות בקיר?

ניתן לייבש רטיבות בקיר רק לאחר טיפול בגורם. הייבוש יכול להתבצע בעזרת מפוחי אוויר חם, יחד עם זאת במקרים שהרטיבות הינה בתחתית הרצפה, יש צורך לנקוט בפעולות נוספות לצורך ייבש הקיר.

רטיבות בבית קרקע – כיצד מתפשטת הלחות בקיר?

התהליך שהוצג לעיל הוא דוגמה קלאסית לאופן שבו חומרי בניין סופגים לחות בבתים צמודי קרקע. עם זאת, הרטבת הקירות מושפעת גם מהלחות החיצונית והפנימית. כאן עלינו להזכיר את מה שנקרא ספיגת מים היגרוסקופית, שיכולה להגביר עוד יותר את הרטבת הקירות. בבחינת מצב המבנים נמצא כי ספיגת מים קפילרית גורמת לרוב להרטבת הקירות בבית קרקע לראשונה, אולם ספיגת מים ושקיעת מלחים מינרליים עלולה לגרום לנזק גדול בהרבה לאורך השנים. בהתאם לכמות וסוג המלחים המינרליים, ההשפעה עשויה להיות שונה.

אנו עוסקים כבר למעלה מ30 שנה בשיקום מבנים וטיפול בבעיות שונות של רטיבות ועוד.. – ביצוע בדיקות מקיפות וטיפול עד לשיקום מלא של הנזקים שנוצרו בעקבות הרטיבות.