קטגוריות
פורום

חלוקת עלות שיפוץ בניין והאם אפשר לחייב לשלם לשיפוץ

o5o-5824225

הרבה מאוד בניינים בתל אביב ובמרכז דורשים שיפוץ חזיתות או שיפוץ מעטפת בניין עקב דרישת העיריה בנוגע לנושא צו מבנה מסוכן ולכן הדיירים מתבקשים לשלם לשיפוץ.

 האם אפשר לחייב לשלם לשיפוץ

רוב הבניינים דורשים הסרת חלקי טיח רופפים , חיזוק מרפסות , ניקוי ברזל חלוד והשמה מחדש של חומרים, צבע או חיפוי.

עקב השיפוץ הדרוש הדיירים נדרשים לשלם וכאן עולות השאלות:

  • איך מתבצעת חלוקת עלות שיפוץ בניין?
  • האם ניתן לחייב לשלם על השיפוץ?

האם אפשר לחייב לשלם לשיפוץ

בכדי לדעת את התשובה לשאלה האם אפשר לחייב לשלם לשיפוץ? ניתן להתבונן בסעיף 58 לחוק המקרקעין:

85 לחוק המקרקעין, התשכ"ט-9191(להלן: "חוק המקרקעין") קובע, כי-"(א) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחויביםעל פי דין או המקובלים על פי הנוהג לפי יחס שטח רצפת דירתו אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר. לענין זה, "החזקה תקינה" -שמירה על מצבו של הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבניה, לרבות שיפורים שבוצעו בו לאחר מכן בהסכמת בעלי הדירות"

מסקנה

ניתן לראות מהחוק לעיל שאפשר לחייב דייר לשלם לשיפוץ הדרוש להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף.

עם זאת, על פי פסקי דין שונים, כאשר מדובר בהוצאות שהם בגדר השבחה או שיפור של הנכס בלבד, יש לקבל הסכמת כל בעלי הזכויות.

כאמור, אם שיפוץ החזית נעשה למטרות ריענון המראה של הבניין בלבד, לא ניתן לחייב את הדיירים לשלם.

מנגד, אם מדובר בשיפוץ חוץ הדרוש בגלל חלקי טיח ובטון הנופלים מהבניין או חיזוק עמודי בניין לדוגמא, אז ניתן לחייב את הדיירים לשלם על השיפוץ.

(המאמר אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי)

תעודת מנהל עבודה – משפצי העיר

חלוקת עלות שיפוץ בניין

חלוקת עלות שיפוץ בניין נעשית גם בהתאם לחוק המוזכר לעיל, ומחולקת על פי שטח רצפתו של כל בעל זכות בנכס.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום! O5O-5824225