מחירים הוגנים וקבועים מראש
קטגוריות
פורום

בדיקת לחות בקירות | בדיקת רטיבות

o5o-5824225

בדיקת לחות בקירות בבית קרקע – כיצד לזהות ולהימנע מלחות בבית?

כל סוג של לחות נובע מסיבה כל שהיא וכדי להתמודד איתה יש צורך למצוא את מקורה. בדיקת לחות בקירות בבית קרקע הינה דרך למציאת מוקד פעיל של מעבר או ספיגה של מים דרך נקבוביות מזעריות המצויות בקירות. הימצאות לחות באזורים שונים בקירות מבנים לאורך זמן יכולה להביא עמה תסמינים ונזקים הולכים ומתרבים. ביצוע בדיקה להימצאות לחות מוגברת ולא רצויה בקירות מבנים חשובה ביותר לאיתור מוקד או מוקדי הלחות לצורך איתור הליקוי המחדיר לחות בקירות הבית שלכם ובהתאם לאופי וסוג הבעיה יש צורך לטפל ביעילות למניעה ושיקום הקיר מבעיית חוזרות ונשנות.

בדיקת לחות בקירות

כיצד לבדוק לחות בקירות בבית?

רטיבות בבית קרקע יכולה להגיע מבחוץ או להתרחש בתוך הבית. בין הגורמים השכיחים ביותר נוכל למצוא נזילה (נזילות, נזילת מים וכו'), איטום לקוי הגורם לעליית לחות מהקרקע או תת הקרקע, או עיבוי, כלומר כאשר יש עודף אדי לחות מים. בסביבה הפנימית של הבית.

בכל מקרה, ההשפעות נראות בבירור. להלן נפרט את הסימנים שיש לשים לב אליהם:

 • ריחות לא נעימים
 • עלייה חדה ברמת הלחות בבית או בדירה
 • התנפחות וקילוף של צבע, טפט או טיח מקירות ותקרות
 • כתמי עובש
 • סדקים או דליפות
 • עיבוי מים על חלונות
 • הידרדרות וריקבון של רהיטים ונגרות עץ
 • קורוזיה של אלמנטים מתכתיים
 • תקרות או קירות רטובים

בדיקת לחות בקירות – נזקי לחות לבריאות האדם

חיים בסביבה עם לחות יחסית גבוהה מדי קשור ישירות להפרעות בריאות , מכיוון האידוי יוצר את הסביבה האידיאלית להתרבות של עובשים, קרדית ושאר חיידקי לחות.

בדיקת רטיבות במבנים סיבות ופתרונות

בדיקת רטיבות בבית, בחצרים או במחסן היא בעיה מרכזית שלרוב לא מייחסים לה חשיבות עד שהפתרון שלה יקר ויוצר השפעות חמורות. לעיתים בשל אי ידיעה בקיומו, או ליתר דיוק של החומרה והשלכותיה, החורגות מהאסתטיות.

כאשר מופיע רטיבות, אל לנו להגיב רק בצביעת קיר, שכן איננו מבטלים בעיה שעדיין קיימת ותחזור להיות מורגשת. אתה צריך לבדוק את המקור ולטפל בבעיה בשורשיה.

זה לא משפיע רק על בתים עם קומות קרקע, מרתפים או עליות גג, וגם לא אזורי חוף או בניינים הממוקמים באזורים עם פחות שמש. חשיבות האבחון חיונית. צריך לדעת את מקור הלחות לא רק כדי שתוכל לתקן אותה כראוי אלא גם לקבוע מי אחראי לתיקון שלה. למשל, בניינים משותפים, איטום רטיבות בגג בבית הנובעת מנזילה חיצונית יכולה להיות באחריות משותפת, אך אם המקור הוא עיבוי, האחראי יהיה הבעלים או המחזיק של הבית. לפעמים אפילו הבודקים עצמם לא מסכימים על מקורה של לחות ספציפית. השופט יסתמך על הדו"ח שנראה הכי מבוסס ואם יהיו ספקות סבירים בעניין הסיבה, תביעה משפטית בקושי תצליח.

איך מזהים את סוגי הלחות?

אם הלחות נובעת מפעולות חיצוניות, כמו גשם, נוכל להבחין בפריחה לבנה בקירות החיצוניים, לעיתים לבנים סדוקות, סדקים, חיבורים פגומים וכו', לצד כתמי רטיבות מוגדרים בבירור בקירות הפנימיים. פרחים מיוצרים בדרך כלל על ידי התגבשות של מלחים מסיסים, הנישאים על ידי מים החוצה במחזורי הרטבה-ייבוש. סוג זה של לחות מגיע מהחלק הפנימי של הקיר.

אם ללחות יש מקור מקרי(דליפה בצנרת), מה שנראה זה עיבוי, הופעה אפשרית של עובש. ניתן לזהות אותו על ידי בדיקת רטיבות בקירות והתבוננות במד המים לפני ואחרי לילה, או על ידי הסתכלות על הכתם לאחר שימוש במכשירים מסוימים. הלחות מעידה על נוכחות ספציפית של מים, שיכולים להגיע בגלים, כך שסימני לחות הן בגדלים שונים. סימפטום זה ישלול את ההשערות של עיבוי ועליית לחות או נימיות. הם יכולים להופיע בכל מקום שבו יש צינורות מים וגופים סניטריים; בדרך כלל בנקודות ספציפיות.

אם הלחות תעלה מהקרקע בגלל רטיבות קפילארית או לחות, נראה כתמי לחות פנימיים וחיצוניים עם היווצרות של מלח; היווצרות אזוב אפשרית מבחוץ; בתוך הטפט מתקלף, הטיח מתפורר; עשוי להופיע עובש וכו'. סוג של תפרחת, המכיל מוצרים אורגניים שיכולים להגיע מהאדמה. הם יבחינו במיוחד בעליות נימיות של מים באדמה. כדי להבחין בין מלפטר לתפרחות אחרות, ייתכן שיהיה צורך בניתוח מעבדה הכתם מופיע על פני אורך ארוך של הקיר, לכל העובי, עד לגובה של 80 עד 120 ס"מ. גובה זה יהיה תלוי בגורמים שונים כמו נקבוביות הקיר ומידת האידוי. ככל שגודל הנקבוביות של החומר קטן יותר, כך עליית המים דרכו גדולה יותר.

בדיקת לחות בקירות – סימנים לזיהוי מקור הלחות

תסמיניםלחות עולהדליפות גשםדליפות בשוגגעיבויים
הלחות ממוקמת ליד הקירות הגובלים בחוץ +  
יש תפרחות +  
הלחות מופיעה רק כאשר יורד גשם או שפשוט ירד גשם או הפשיר +  
הנקודות מתוחמות +  
לחות עגולה למדי עם עיגולים קונצנטריים++
חלקו החיצוני של הקיר פגום (טיח מתקלף, סדקים…) +  
לחות מתרחשת לאורך פינה + +
הלחות מוגבלת לדרום ולמערב +  
הלחות מוגבלת לצפון ולמזרח   +
לחות על פני השטח (בדיקת רדיד אלומיניום)+
רטיבות קיר (בדיקת יריעות אלומיניום)    
כתמים מסומנים ללא גבולות  +
רטיבות בבסיס כל הקירות+  
מופיע סלפטר+  
הלחות גבוהה יותר בבסיס מאשר בחלק העליון+   
רטיבות מופיעה על התקרה   
רטיבות מופיעה על כל פני הרצפה   
הלחות היא קבועה, גם בקיץ וגם בחורף.  +
לחות נמצאת במכשיר סניטרי  + 
העלייה בלחות עולה בקנה אחד עם השימוש במכשירים סניטריים  + 
הלחות עולה בקנה אחד עם עלייה בצריכת המים, או מים חמים  + 
הלחות מתפשטת לקיר שלם   
הלחות מופיעה רק בחורף   +
ריח רע בחדר   +
חלונות מתערפלים לעתים קרובות ולמשך זמן רב   +
בידוד תרמי גרוע   +
יש בידוד תרמי פנימי   +
רטיבות הופיעה לאחר הגעתו של דייר חדש   +
     
סה"כ + ו- לפי עמודות

נזקי רטיבות בבית – בדיקת לחות בבית

בנוסף להשפעה על בריאות האדם, הלחות גורמת נזק לבתים שאם לא מטפלים בהם, עלולים להשפיע על בטיחותם ויציבותם.

אלו הם נזקי הרטיבות שעלולים להתרחש בבית ומצריכים בדיקה :

 • הפחתה ביכולת הנשיאה של קירות נושאי עומס , שיכולה לרדת עד 50%
 • הגנה תרמית מופחתת . עיבוי מדרדר את הציפוי והקיר מאבד את כושר הבידוד שלו.
 • בעיות במתקני חשמל . מים הם מוליכים נהדרים של חשמל ולחות יכולה להשפיע על שקים וחיווט, להגביר את הסיכון לקצרים או שריפות.
 • הידרדרות של מבני מתכת כגון צינורות או קורות עקב קורוזיה וחלודה.

מניעת לחות עם פתרונות יעילים

האמצעי הטוב ביותר הוא למנוע לחות לפני שמופיעות בעיות. אם אנו מודעים לכך שיש רמת לחות יחסית גבוהה בבית, עלינו לתקן זאת.

למרות שקשה למנוע נזילות מבחוץ, איטום נכון ובידוד תרמי טוב הם ההגנה הטובה ביותר למנוע מהן, אם הן קיימות, להשפיע על פנים הבית.

פעילות יומיומית בבתים (מקלחות, אמבטיות, הכנת מזון, מכשירי חשמל) וחילוף החומרים שלנו (נשימה, הזעה וכו') מייצרים לחות. כדי למנוע עיבוי מוגזם, מומלץ:

 • אוורר את הבית כל יום , ואפשר לאוויר בחוץ לזרום בכל החדרים. סוג זה של אוורור תלוי ברוח או בשיפוע הטמפרטורה שנוצר בין נקודות הכניסה והיציאה. הוא גם מאפשר לחומרים מזהמים לחדור פנימה בשל חוסר הסינון שלו.
 • פתח את חלונות האמבטיה והמטבח כאשר נוצרים יותר מדי אדי מים. אם בחדרים אלו אין חלון, ניתן להשתמש במסיר לחות.
 • אם ברצונכם לשמור תמיד על רמות הלחות בשליטה ולהימנע מנזק שנגרם עקב לחות לבריאות האנשים ולכל חדרי הבית, מערכת היא הפתרון הטוב ביותר לוויסות הלחות ולסילוק זיהומים הנמצאים באוויר ולהבטיח איכות מיטבית. בכל עת.

בעיות בנייה

בלחות עקב עיבוי, מופיעה זכוכית ערפילית (למשך זמן רב), כתמי לחות עם קווי מתאר מעורפלים, לעיתים עובש וריח עבש (ריח העובש האופייני). הם מופיעים בדרך כלל רק בחלק הפנימי של הקיר או התקרה, במיוחד באזורים עם כיוון קר (צפון/צפון מערב).

אם מדובר ברטיבות כתוצאה מבעיות בנייה, זה בדרך כלל מתרחש בקיום של סביבה לחה יותר בתוך הבית, אבל זה יכול להתרחש במקרה של צבע על הקירות בבליטה של ​​אותו, או גם בלחות. הפנים האנכיים או האופקיים. זה יכול להופיע הרבה לאחר סיום הבנייה, גם אם הבית חם ומאוורר. מקורה של לחות זו נובע בעיקר מהמים הדרושים להתקנת החומרים המשמשים בקונסטרוקציה (בטון, טיח, טיט), או מהמים שאלמנטים מסוימים של הקונסטרוקציה עשויים לספוג בשלב האחסון שלהם, הן ב מוצא ומתי הם קרובים לעבודה. ייבוש הבנייה כולה ייקח בין שנה לשנתיים.


סוגי לחות שיכול להתרחש בבית שלך

בנוסף לתסמינים ולסימנים הנפוצים, חשוב גם לזהות את סוגי הלחות המצריכים מעקב ובדיקת לחות שעלולה להשפיע על הבית שלכם. בדרך זו, אנו מבחינים בארבעה סוגי לחות עיקריים :

 • עיבוי: סוג זה של לחות נגרם על ידי עודף אדים בסביבה. הוא נפוץ בדרך כלל בחדרי אמבטיה או מטבחים בשל השימושים שאנו עושים במים. סימנים לכך שזהו סוג הלחות המשפיעה על הבית שלך מופיעים בדרך כלל בפינות ובפינות, במיוחד ליד חלונות ודלתות. ולחות עקב עיבוי נוצרת בניגוד בין טמפרטורות.
 • סינון: רטיבות מופיעה בדרך כלל במוסכים ובמרתפים, אך גם באזורים אחרים של הבית בהם ייתכן שדלפו מים מבחוץ אל פנים הבית. זה קורה בעיקר בגלל שחומרי הבנייה לא הכי מתאימים או בגלל שנפל פגם או שיש בהם סדק.
 • קפילריות: לחות נימי מתחילה מלמטה, מהרצפות. לפעמים בתים יושבים על אדמה לחה מאוד, ובגלל פגמים ביסודות, המים האלה שהצטברו בתת הקרקע עולים בסופו של דבר אל הבית. הדרך לזהות היא פשוטה יחסית, שכן התסמינים של לחות מסוג זה מופיעים לרוב בחלק התחתון של הקירות וברצפות.
 • בשוגג : רטיבות אלו נובעות מפגיעה במבני הבית: צינורות, צינורות וכו'. לפעמים הם מתגלים באיחור, או שקשה מאוד לזהות אותם, כי תקלות אלו מתרחשות בתוך הקירות או התקרות, כך שכאשר אתה מבין זאת, זה לפעמים מאוחר מדי. במקרים אלו נדרש שירות של אנשי מקצוע.

כל סוגי הלחות חולקים סימנים ותסמינים, המפתח הוא לזהות היכן אלה מוצגים, מכיוון שכל אחד מהם שונה . לפיכך, מציאת טיפול מתאים לפתרון בעיות רטיבות תלויה במהירות זיהויה ובאיזה סוג לחות מדובר.

בדיקת לחות בבית

חשוב לדעת כיצד להימנע מלחות בבית ומהשלכותיה.  ב – משפצי העיר יש לנו יותר מ-30 שנות ניסיון בשיפור איכות האוויר בתוך הבית. להלן אנו מציעים לכם את מיטב העצות המעשיות שלנו במניע בעיות הנגרמות על ידי לחות בבית, במידה ויש לכם בעיית לחות שאין ביכולתכם לאתר ולטפל בהשלכותיה אל תהססו לפנות אלינו עוד היום לביצוע בדיקת לחות בבית קרקע או לדירות במבני מגורים משותפים. לנו יש את הכלים והפתרונות היעילים ביותר לבדיקה וטיפול בלחות במבנים.