חיזוק שיש | עיגון אריחי שיש וחיזוקם

מחירים הוגנים וקבועים מראש

תשלומים בפריסה נוחה

מנהל עבודה מוסמך משרד העבודה בכל פרוייקט

5 שנות אחריות

ליווי צמוד של מהנדס בניין

פגישת יעוץ ללא עלות

פגישת יעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם התקשר o5o-5824225 או מלא את הטופס הבא:


ביטחון

100% הסרת צו מבנה מסוכן

נסיון

אנו עוסקים בענף שיפוץ ושיקום המבנים כבר מעל ל30 שנה עם עשרות לקוחות מרוצים

פיקוח

כל העבודות שלנו מבוצעות בפיקוח מנהל עבודה מוסמך ומהנדס

חיזוק שיש ועיגון אריחים

ענף הבנייה, כמו כל ענף אחר, מתמודד עם חומרים וטכנולוגיות חדשות מדי יום. אחד החומרים החשובים ביותר הדרושים בענף הבנייה הם סוגים שונים של אבני בניין שיש להם יישומים רבים במגזרים שונים. עקב ביצוע לא נכון , נדרש לבצע חיזוק שיש לאריחים המחפים את קירות מעטפת הבניין.

לעבודה עם אבני בניין ישנה קושי משלה אך החסרונות הנוספים לה הם נפילת האריחים מהבניין המצריכים חיזוק שיש ועיגון האריחים. החל ממשקלו ועקירתו ועד להתקנת שיש. אחת הטכנולוגיות החדשות להקל על העבודה עם אבני בניין היא שיטת עיגון הנקראת יישום יבש.

חיזוק שיש

מהן השיטות הנפוצות לחיזוק שיש?

חיזוק שיש – שיטה רטובה

בניינים רבים ברחבי הארץ צופו בשיש טבעי, אשר למעשה היינו המראה החיצוני של הבניין המשותף. אף ניתן למצא גם בתים פרטיים  אשר המעטפת החיצונית של הבית הינה ציפוי שיש אך מדובר במספר קטן של בתים כאלו.

ציפוי שיש נעשה אז ועדיין בשיטה הרטובה. רק ההבדל הוא שקיום התקן מחייב את הקבלנים לקבע את השיש בברגיי עיגון לאחר ביצוע החיפוי.

המשמעות של תהליך זה הינה נמדדת בשני פרמטרים. האחד עלות ביצוע מסורבלת ויקרה. השנייה זמן ביצוע ארוך יותר.

בניינים רבים שהיו עוד קודם שהתקן נכנס, נעשו בשיטה הדבקת השיש על ידי מצע טיט וצמנט בשילוב של רשת מתכת.

רשת המתכת מעוגנת לקירות החוץ של הבניין המשותף בעזרת ברזלי עיגון אריחי שיש או ברגים, וכך למעשה שימשה כבסיס להנחת החיפוי על גבי הקירות.

משפצי העיר – מומחים בשיקום מבנים

דירוג מומלץ , מצויין
 • מעל ל30 שנות נסיון.
 • 100% מקצועיות.
 • ביצוע מהיר.
 • התחייבות ל – 100% בהסרת צו מבנים מסוכנים.
 • התנהלות מול הרשויות.
 • שיתוף פעולה מלא עם ועדי הבתים.
 • פיקוח צמוד של מהנדס בניין בכל פרוייקט.
 • סביבת העבודה תמיד נקייה ומסודרת.
 • בטיחות הדיירים ועוברי אורח חשובה לנו ביותר.
 • אנו מגדרים בצורה מסודרת מקטעים בהם מתבצעת העבודה.
 • פיקוח מנהל עבודה מוסמך מטעם משרד העבודה.
 • 5 שנים אחריות.
תעודת מנהל עבודה – משפצי העיר

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

חיזוק שיש – שיטה יבשה

אופי הביצוע של חיזוק השיש בשיטה היבשה שונה לחלוטין מהשיטה הראשונה. בעת ביצוע חיפוי קירות חוץ של בניינים משותפים או ציבוריים, הצמדת השיש אל הקיר נעשית ללא שימוש בחומרי הדבקה צמנטים אלה רק על ידי מוטות עיגון מיוחדים.

עיגון אריחי שיש

חיבור שיש בעזרת מוטות עיגון אלו הינה שיטה אשר לרוב נעשית במגדלי יוקרה ששם הביצוע אף נעשה עם שיש מסוג אחר אשר נקדחים בו חורים ובעזרת העוגנים הם יושבים האחד ליד השני ומעל .

השיטה הזו כמובן יקרה בהרבה מהשיטה הראשונה אין בסוג השיש ניקר יותר ואין בביצוע העבודה.

חיזוק שיש – שיש נופל 100% קבלן רשום

ציפוי שיש נראה טוב כאשר הוא במצב יציב וללא בעיות. אך מה קורה שחלקי שיש מתחילים להתנתק מקירות המעטפת החיצונית ולעיתים אף מהפנימית, ונופלים אל השטחים הציבורים סביב הבניינים, ואף נופלים לתוך מרפסות השמש בהתאם למיקומם.

כמובן במקרים אללו אם העריה הגיע קודם בניין שכזה יוכרז כמבנה מסוכן ללא כל צל של ספק ונדרשת בדיקת חיפוי בניין לתיקונותו של החיפוי.

נדמה כי מיותר לציין את הנזקים הנרחבים שעלולים לקרות כתוצאה מכך ואף קורים כל הזמן. אנו נתקלים בבניינים רבים אשר קרוים בהם אריחים נופלים מבניין ורובם נעשו על ידי קבלנים רשומים 100% והבדיחה היא שעם התעודה שמאשרת שהם יכולים לבצע עבודות כאלו ואחרות עדיין התעודה אינה משקפת כלל את היכולת הביצועית והמומחיות שלהם.

נפילת אריחים בקירות חיצוניים בבניין

כל הבניינים המצויים בסכנה הזו הינם בניינים אשר נבנו על ידי קבלנים רשומים. נפילת אריחים בקירות חיצוניים בבניין המתרחשות בכל עבודות השיש בבניינים אלו בוצעו על ידי קבלנים רשומים אז איך זה יתכן? ובכן מסתבר שאין קשר ולא הקטן שבהם בין התעודה התלויה במשרד לבין המציאות של מיהו הקבלן? מה היידע שלו בנושא? מיהם העובדים שעובדים בשביל אותו קבלן? מה השכר שהוא משלם להם? עובדים בשכר זול זה עבודה לא מיומנת.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

בדיקת חיפוי בניין

כל הבניינים שביקרנו בהם ואף את חלקם ביצענו הינם בניינים אם לומר חדשים . מדובר בבניינים שנבנו בלא יותר מ 10 ופחות ששם מתחילה תופעת ההתנתקות של השיש. כמעט אין בניין שמחופה משיש שבשלב זה או אחר השיש לא יתנתק ויפול.

איך זה יתכן הרי יש תקינה ויש איגוד הקבלנים הרשומים ובכל זאת התופעה הולכת וגדלה וכל זאת מסיבה של ביצוע לקוי.

חיזוק שיש – ביצוע לקוי 100% קבלן רשום

כן ביצוע לקוי והעובדות מדברות בעד עצמן, ביצוע לקוי נעשה על ידי קבלן רשום עם חוסר מוחלט בישום עבודות מסוג זה.

חיפי שיש במעטפת חיצונית תחת השפעת מזג האוויר או בכלל צריך וחייב להיעשות על פי ידע וניסיון.

מוזר עוד יותר שבחירת קבלן ביצוע לתיקונים יחזיר שוב את המצב לקדמותו בעוד שנים אחדות.

קבלן לחיזוק שיש או ליישום מחדש צריך להיות בעל ידע ספציפי בנושא חיפוי שיש לקירות חוץ או פנים. חוסר ידע יביא וימשיך ליצור את הבניינים כדוגמת הבניין שלכם ועוד וזה לא הולך להיפסק.

אחד הגורמים התורמים לבעיה הוא נושא המחיר הזול. המחיר הזול מסתבר עולה ביוקר. קבלן שמעריך עצמו כזול הינו קבלן עם עבודה זולה. תחרות בין קבלנים זה דבק חיובי את וזה מאוד מקובל ולעיתים אף אנחנו מיישרים מחירים. אך יש גבול שלא ניתן לרדת תחתיו מהסיבה של איכות ביצוע מול הבטחה ללקוח.

הסכם בין קבלן ביצוע לבין לקוח צריך להישמר ואסור שייפרץ. קבלן איכותי בעל ידע ובעל ניסיון אמיתי ולא ניסיון של תעודה שיפה מקומה על הקיר במשרד. זה קבלן בעל מקצוע שיודע לגשת לבעיות ומוצא את הפיטרון הנכון על סמך ניסיון של שנים רבות בעבודות בכל ענפי הבנייה.

קיבע שיש ברגיי עיגון

קיבוע שיש עם ברגיי עיגון. אי תיקון השיש יגרום להתרופפות השיש לאורך זמן בגלל גורמים כמו סופות, תזוזות אדמה ושקיעה והיחלשות החומר וביצוע לקוי. נפילת שיש היא דבר מסוכן מאוד שיגרום לפגיעות באדם.

על ידי קיבוע שיש החזית תגביר את כוחם. כיום, רוב הבניינים עושים שימוש באבנים שונות כגון שיש כורכר וכד'… . יש אבנים כבדות ומאבדות מכוחן לאורך זמן. כישלון משקל השיש על ידי יביא לנפילת האבנים.

חוסרים או ליקוי בביצוע ,דילוג וקיצור שלבים הם הגורם לנפילת השיש מחזית בניינים!

חיזוק חיפוי אבן

כפי שאמרנו, ישנם שני גורמים אשר יכולים להיות גורמים הסיבה לנפילת שיש וחיפוי אבן מחזיתות והם הגורם האנושי והטבע.

 • כאשר אנו מדברים על הסיבות ועל הטעות האנושית בנפילת שיש, אנו מתכוונים לשימוש במבצעים שאינם מקצועיים וחסרי ידע מוחלט.חיזוק חיפוי אבן ישנם עקרונות חשובים ביישום שיטת הצמדה בעזרת מלט, אי עמידה באף אחד מהם תפחית משמעותית את איכות העבודה הסופית. 
  לדוגמא, חלק ממבצעי החזית שאינם מקצועיים משתמשים באדמת חול בעת ייצור טיט מלט כדי להאיץ את תהליך הייבוש של הטיט. גורם חשוב נוסף שגורם לנפילת אבנים עקב טעות אנוש הוא ייבוש מהיר של השיש בדרכים שונות. 
 • יישום לא נכון ודילוג על שלבים יביא בסוף יום לניתוק השיש מהקיר.
 • אך יש גורם נוסף , הנקרא הגורם הטבעי. גורמים כמו גשם חומצי הם אחד מהם. בערים גדולות ותעשייתיות בהן זיהום האוויר גבוה, אם יורד גשם, הוא הופך לחומצי ועם הזמן יגרום לשיש להישחק. אם לא מתחזקים את חזית הבניין, מים יחדרו בקלות מאחורי השיש וירפו את תערובת המלט. כמו כן, שקיעת בניין עקב יסודות חלשים, עלולה לשחרר את אבני החזית ולבסוף לגרום לנפילתן.
 • אבנים לא צריכות ליפול אם לא מדלגים על שלבים. גם במקרה של גשם חומצי. ביצוע נכון ימנע את ניתוק השיש מהקירות!

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

שיטות לקיבוע שיש החזית

ישנן שתי דרכים לתקן אבני בניין, שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות, אותם נבחן בהמשך.

 חיזוק שיש – סנפלינג

הדרך הזולה ביותר לתקן את שיש החזית היא להשתמש בסנפלינג. השימוש בסנפלינג מוגבל לטיפול במספר מצומצם מאוד של אבנים, ומי שיגיד לכם הפוף מטעה אותכם.

ביצוע נכון של עיגון שיש נופל, חייב להיעשות כאשר בעל המקצוע עומד יציב על בסיס ולא כאשר הוא תלוי על חבלים. שימוש באנשי סנפלינג זה בכדי לחסוך בעלויות והוא מתאים לתיקונים מצומצמים.

פיגום זקיפים – חיזוק שיש

הדרך הנכונה והעדיפה לביצוע עבודת עיגון אבנים היא השיטה המסורתית והידועה מזה עשרות שנים.

בכדי לעגן את השיש אל הקיר יש צורך בתהליך קדיחה של השיש על ידי מספר שלבים ולא בקדיחה אחת.

איש אשר תלוי על סנפלינג לא יכול לאורך זמן לבצע את התהליך כמו שצריך ולעיתים לא ניתן לבצע את העיגון באותו קדח וצריך קדח נוסף וכל זה מתחיל להיות בעייתי לאדם התלוי על חבל בשל מגבלותיו הפיזיות בעת הביצוע.

משפצי העיר – מומחים בשיקום מבנים

דירוג מומלץ , מצויין
 • מעל ל30 שנות נסיון.
 • 100% מקצועיות.
 • ביצוע מהיר.
 • התחייבות ל – 100% בהסרת צו מבנים מסוכנים.
 • התנהלות מול הרשויות.
 • שיתוף פעולה מלא עם ועדי הבתים.
 • פיקוח צמוד של מהנדס בניין בכל פרוייקט.
 • סביבת העבודה תמיד נקייה ומסודרת.
 • בטיחות הדיירים ועוברי אורח חשובה לנו ביותר.
 • אנו מגדרים בצורה מסודרת מקטעים בהם מתבצעת העבודה.
 • פיקוח מנהל עבודה מוסמך מטעם משרד העבודה.
 • 5 שנים אחריות.
תעודת מנהל עבודה – משפצי העיר

נקודות חשובות בקיבוע שיש

בעת הברגה וניתוק אבנים, עליכם לקחת בחשבון את הנקודות הבאות כדי שלאבנים יהיה כוח מספיק על פני השטח.

 • מומלץ להשתמש בברגים מיוחדים אנטי קורוזיה. לברגים אלו יש יכולת המגביר את עמידות הבורג לגורמים כמו שחיקה, חלודה וקורוזיה. ברגים אלה זמינים בגדלים ובגדלים שונים בהם יש להשתמש בהתבסס על עובי השיש.
 • אם אתה מחזק חזית שיש, עדיף להתחיל במקום בו השיש נפלה או התרופפה. לאחר התקנת ובלימת האבנים הנופלות, עבור אל שאר החזית.
 • קידוח האבנים על ידי מספר שלבים ספציפיים אשר בעל מיומן יודע אותם ולא ידלג עליהם. דילוג על שלב אפילו אחד יביא לתוצאה של כשל בעתיד.

חיזוק שיש החזית

עיגון שיש נעשה באמצעות כלים מיוחדים. המטרה העיקרית צריכה להיות ברורה והיא למניעת נפילת  שיש החזית. אבנים המשמשות בחזית הבניין כוללות קרמיקה, גרניט, ובמקרים מסוימים טרוורטין ואבנים אחרות, אשר בשל משקלן והידבקותן הנמוכה למבנה בעקבות ביצוע לא נכון, מתרופפות לאחר זמן מה, ניתקות מהקיר ונופלות.

קצת על שימושים בשיש

שיש היא אחד החומרים הקשים והעמידים ביותר שנמצאים בשפע בטבע והאדם השתמש בה כאחד מחומרי הבנייה החיוניים ביותר מאז תחילתה. חומר זה מופק ממחצבים טבעיים בעלי חוזק, מרקם, עיצוב וצבע שונה ולאחר שהועבר ונוסר מסלעים, הוא מסופק לצרכנים לשימושים שונים.

בחלקם נעשה שימוש גולמי וטבעי ואחרים משמשים באופן מלאכותי. אבנים מלאכותיות נוצרות על ידי שילוב אגרגטים טבעיים עם שרף ונבחרות בעיקר לקישוט ועיצוב חזית.

שיש היא אחד מחומרי הבנייה היקרים ביותר שיכולים לשמש כריצוף בחללי בנייה שונים כמו מטבחים, מדרגות, מסדרונות וחדרי אמבטיה. בשל המגוון הרב והיופי הטבעי, משתמשים בו גם בחלקו החיצוני של הבניין.

חלקם משמשים גם בריצוף פתוח בשל עמידותם הגבוהה בפני שינויי אקלים, לחות ושחיקה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

שיש

חומר זה הוא סוג של שיש גיר מטמורפית עם מינרלים צבעוניים, אשר הוא המינרל המרכיב העיקרי, המתגבש והולך וגדל בתהליך המטמורפי. כאשר אבן גיר נחשף ללחץ וחום גבוה הוא הופך לשיש. סוג שיש זה ניתן למצוא באופן אחיד וגם עם ורידים בצבעים שונים.

הפסים שנראים בו נובעים מזיהומים שהיו בשיש הגיר המוקדמת. וריאציית הצבע של חומר זה נובעת מהימצאותם של חומרים כמו תחמוצת ברזל, סיליקה, נציץ, סרפנטין, גרפיט וחומרים גיריים במבנהו. השיש נמצא בצבעים שלא נמצאים באבנים טבעיות אחרות.

בשל עמידותו ויופיו הייחודיים, אדריכלים ומעצבי פנים משתמשים בו בכדי לגרום לעיצובים שלהם להיראות יוקרתיים יותר. שיש מעניק יופי וכדאי להשקיע בעיצוב הפנים והחוץ של הבניין בזכות חוזקו הגבוה ואטרקטיביות.

סוגי שיש

לבניין זה ולשיש דקורטיבית יש סוגים שונים והסיווג שלהם נעשה על פי הצבע. שיש לבן, ירוק, ורוד, כחול וכו 'הם דוגמאות לאבנים אלה. כמו כן, סוגים שונים נקראים על פי מקום המיצוי.

יישום שיש בחלק החיצוני של הבניין

חיזוק אריחי שיש – אדריכלים רבים של בנייני יוקרה משתמשים בשיש בחלקו החיצוני של הבניין בזכות האטרקטיביות והיופי המרשים שלו. חזית הבניין נחשבת בדרך כלל כפני הבניין. אם בכוונתכם להשתמש בשיש בחלק החיצוני של הבניין, יש לקחת בחשבון יופי, מודרניות, חוזק, בידוד תרמי, פיזור אנרגיה בתוך הבניין ועוד…

שימוש בשיש כריצוף

השימוש בריצוף שיש  בבתים  ממלא תפקיד ביופיו של החלל הקיים. אחד היתרונות בשימוש בשיש זו כרצפה הוא הניקוי הקל שלה. כמו כן, השימוש בשיש זו מתאים מאוד לאזורים עם אקלים חם, מכיוון שלשיש זו יש בדרך כלל משטח קר.

השימוש בריצוף שיש מתאים מאוד לסלון. אם תשתמשו בצבעים ניטרליים בנוסף לריצוף שיש, התוצאה תפתיע אתכם.

חזיתות שיש – מניעת חדירת מים

חיזוק אריחי שיש – כשאתה מסתכל על בניין , הדבר הראשון שמושך את העין שלך הוא המראה שלו. החזית היא המעטפת של כל בניין וממלאת תפקיד חשוב מאוד ביופיו ובקסמו. בתכנון החזית אדריכלים ובונים בוחרים את סוג החומרים על פי תנאי מזג האוויר, מיקום גיאוגרפי, מספר קומות הבניין, טעמם של אנשים ותקציבם.

החלק החיצוני הוא שכבת מגן לבניין המגן עליו לא רק מפני גורמים שונים אלא גם ממלא תפקיד חשוב מאוד ביופיו. חזית בניין ועיצוב חזית בניין מגורים מעצבת את הנוף העירוני, כך שעיצוב חזיתות שונות צריך להיות בהרמוניה זה עם זה. 

בניין עם שיש נופל מעכיר על הנוף מלבד הסכנות הכרוכות בו.

חומרים המשמשים בחזיתות בניין

בחזית הבניין משתמשים בחומרים שונים, כולל מתכת, שיש, שיש, מרוכבים, בטון, עץ וכו ', שלכל אחד מהם יתרונות משלו. להלן אנו מציגים את סוגי חזיתות הבניין. תישאר איתנו.

חזית שיש

חזית השיש היא אחת החזיתות שהתקבלו בברכה מהעבר להווה. שיש מיוצרות בסוגים שונים וזמינות ללקוחות. תכנון חזית שיש מגוון מאוד בשל המגוון הגבוה של השיש, ואדריכל יכול לבצע את העיצוב היפה ביותר לפי טעמו.

את לבני הבניין ניתן לתכנן בצורה פשוטה או דקורטיבית ומעניקה אפקט יפה למבנה בשתי הצורות. 

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

קריטריונים לחזית שיש

על פי הכללים, בעבר לא היה ניתן לעשות שימוש בצבעי שיש כהים לחזיתות הבניין. לדוגמא, ובהתבסס על המרקם המסורתי של העיר, היה אפשר להשתמש בבז ',וצבעי שמנת.

כיום ניתן לראות מספר הולך וגדל של צבעי ציפוי חוץ, אפילו בגוונים של שחור.

סוגי ציפוי חזיתות – חזית מלט

חזית המלט של הבניין היא אחת החזיתות שמחירן זול יותר בהשוואה לחזיתות אחרות. מהירות הביצוע של חזית זו גבוהה והיא ניתנת ליישום על המשטח החיצוני של הבניין בזמן הקצר ביותר. הבניין מכוסה במלט תוך שימוש בחומרים הטובים ביותר כך שמשטח העבודה יהיה איכותי.

חזית המלט היא בעלת עמידות האש הנדרשת ומונעת את התפשטותה במקרה של שריפה. בבניית חזית המלט של הבניין משתמשים במלט לבן או במלט צבעוני, שלכל אחד מהם יופי משלו.

נוף שיש

חיזוק אריחי שיש – חזית שיש היא אחת מחזיתות היוקרה שתמיד מראה את יופייה וקסמה בתקופות שונות ומבוצעת באמצעות סוגים שונים של אבני בניין . מחיר שיש חזית גבוהה יותר בהשוואה לחומרים אחרים המשמשים לחזית.

חזית זכוכית

חזית הזכוכית של הבניין היא אחת מחזיתות הבניין הפופולריות ביותר שניתן לראות בכל בנייני המגורים, המשרדים, המסחר ואחרים. סוג זה של חזית, המכונה גם חזית קיר מסך, ממלא תפקיד חשוב במתן אור לחלל הפנימי.

הזכוכית מושכת מאוד בשל החזרת האור והשימוש בה בחזית זכוכית עכביש לחזית זכוכית ללא מסגרת, בנוסף ליופי, מספק את האור והחום הדרושים עקב מעבר האור לבניין. בעיקרון, זכוכית Securite  או זכוכית רפלקס משמשים לביצוע חזיתות זכוכית .

יישום קריטריונים לחזית זכוכית

קריטריונים ליישום חזית יכולים להיות שונים בערים שונות ומבוססים על ההקשר של העיר. לדוגמא, אסור להשתמש בחזיתות זכוכית ובמשקפי רפלקס בחזיתות הראשיות והצדדיות.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

חזית קרמית

בעבר חזיתות קרמיקה היו לאחד מסוגי החזיתות הפופולאריים ביותר בעיצוב מבנים. באופן כללי, קרמיקה חזיתית נעשית בשיטת התקנה רטובה או מודבקת.

כמובן גם במצב זה ביצוע לא נכון של הדבקת אריחי קרמיקה, יביא לכשל ולהינתקות חלקי קרמיקה מהקירות.

חיפוי אבנים מינרלי

חזית מינרלים היא שילוב של אבנים מינרליות, גרניט לבן ושיש עם טיח. יתרונות השימוש בחזית זו בבניין כוללים עלות חסכונית, מהירות ביצוע גבוהה, ידידותית לסביבה, מגוון צבעים ועיצובים ועמידות באש. אחד החסרונות הגדולים ביותר של חזית מינרלים הוא היעדר עמידות בפני לחות. כתוצאה מכך הוא עלול להיפגע קשות לאורך זמן.

לסיכום – חיזוק שיש

הבאנו לכם מס' דוגמאות של ציפויים אופייניים לחידוש ובניית מעטפות חוץ אך, אם יש לכם בעיות של נפילת שיש, אל תהססו ופנו אלינו ליעוץ והכוונה, אנו עוסקים זה למעלה מ 30 שנה בכל ענפי השיקום של בניינים. יש בידינו ידע וניסיון רב בכל הנושא של מה מותר ומה לא בחיפוי שיש או בשלל בסוגים הקיימים בענף.