חיזוק מבנים ישנים | קבלן לחיזוק בית ישן

מחירים הוגנים וקבועים מראש

תשלומים בפריסה נוחה

מנהל עבודה מוסמך משרד העבודה בכל פרוייקט

5 שנות אחריות

ליווי צמוד של מהנדס בניין

פגישת יעוץ ללא עלות

פגישת יעוץ חינם

לפגישת יעוץ חינם התקשר o5o-5824225 או מלא את הטופס הבא:


ביטחון

100% הסרת צו מבנה מסוכן

נסיון

אנו עוסקים בענף שיפוץ ושיקום המבנים כבר מעל ל30 שנה עם עשרות לקוחות מרוצים

פיקוח

כל העבודות שלנו מבוצעות בפיקוח מנהל עבודה מוסמך ומהנדס

חיזוק מבנים ישנים – בתים ישנים

חיזוק מבנים ישנים, הינו נושא חשוב ביותר ואשר עולה הצורך להשתמש בשיטות וחומרים חדשים בכדי להגביר את חוזק המבנים, מהירות הבנייה, חיסכון בעלויות, להגדיל את חיי השירות ולהפוך מבני בטון ופלדה לעמידים בפני רעידות אדמה.

בישראל מדברים כבר המון שנים על תרחישים אפשריים של רעידות אדמה קשות, מה שמביא למודעות של הציבור הרחב, בצורך להתגונן מפני רעש אדמה קשה.

מה זה חיזוק מבנים ישנים?

חיזוק של בניין בהנדסה אזרחית פירושו להגביר את ההתנגדות של מבנה מפני כוחות נכנסים, שכיום משתמשים בהם יותר בכוח סיסמי. 
בהגדרה מדויקת יותר, חיזוק הוא קבוצה של שיטות המאפשרות למבנה לבצע משימות שהמבנה לא הצליח לבצע לחלוטין לפני החיזוק.
מנקודת מבט מדעית המונח "חיזוק" אינו מתאים לחלוטין למטרה זו, מכיוון שהמונח "התנגדות" אין פירושו בהכרח להגביר את עמידות המבנה לכוח רעידת האדמה, אלא לשפר את ביצועי הרכיבים כנגד כוח רעידת האדמה. מכאן המונח "שיפור" ובמקרה מיוחד לכוח סיסמי, "שיפור סיסמי" הוא מונח מדויק יותר. באופן כללי, התאמה מחודשת היא תת קבוצה של שיפור סיסמי ואחת משיטותיו.

חיזוק מבנים ישנים
חיזוק מבנים ישנים

חיזוק מבנים ישנים – אילו מבנים זקוקים לחיזוק?

ראשית בניינים שנבנו לפני שנת 1980 לרוב אינם עומדים בתקן הישראלי לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה.
על פי ביצועי בניינים במהלך רעידת האדמה ואחריה, ניתן בדרך כלל לחלק אותם לארבע קטגוריות: 
• הקטגוריה הראשונה היא מבנים הניתנים לתזוזה עקב סוג השימוש בהם. אין להם את הציוד ומצד שני עליהם לשמור על תפקודם לאחר רעידת האדמה. מבנים אלה כוללים מרכזים רפואיים, תחנות טלקומוניקציה וטלוויזיה, מרכזי אבטחה ובתי זיקוק.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!


• הקטגוריה השנייה מורכבת ממבנים שאין להם תנאים מיוחדים כרגע, אך משמשים כמוקדי שירות והקלה לאחר רעידת האדמה ועליהם להיות בטוחים. אלה כוללים מקלטים, בתי כנסת, בתי ספר, מרכזי ניהול מאקרו ומרכזי ניהול משברים.

 
• הקטגוריה השלישית הם מבנים שאינם חשובים במיוחד לפני רעידת האדמה ואחריה, אך במקרה של נזק חמור יגרמו נפגעים רבים, כגון; מרכזים ציבוריים, אצטדיונים, מגדלים ו …. 

חיזוק מבנים ישנים

• הקטגוריה הרביעית היא מבנים רגילים שאינם נופלים באף אחת מהקטגוריות הנ"ל, כגון; בתי מגורים, בנייני משרדים ומסחר רגילים.
חיזוק מבני הקטגוריה הראשונה והשנייה הוא באחריות הממשלה לחלוטין. אבל הקטגוריה השלישית משותפת בין הממשלה לעם, והקטגוריה הרביעית היא באחריות העם לחלוטין
יש לציין כי לחיזוק מבני הקטגוריה הראשונה והשנייה אין כמעט השפעה ישירה על צמצום הפסדי רעידות אדמה, ורק לחיזוק מבני הקטגוריה השלישית והרביעית שיש להם תפקיד ישיר בהפחתת הפסדי רעידות אדמה.

חיזוק בניינים ישנים

חיזוק מבנים ישנים
חיזוק מבנים ישנים

מבנים שתוכננו ונבנו על פי תקנות ישנות לפני שנת 1980  הם חלשים ביותר כנגד עומסים רוחביים ורעידות אדמה ובדרך כלל אין להם התנהגות סיסמית טובה ותכונות דינמיות. 

לכן, במקרה זה, ביטול חולשות מבניות וחיזוק הבניין הוא הרבה יותר חסכוני מאשר שחזור ויש לבצע בהם חיזוק מבנים ישנים בפני רעש אדמה גדול.
במקרים מסוימים ניתן לבנות מחדש, לחזק ולבצע שימוש חוזר בבניינים שנפגעו ברעידת אדמה. במקרה זה, יש צורך לחזק את החברים הקיימים כדי לעמוד בעומסים הנוספים על המבנה. במקרה כזה, מצב הבניין משתנה וכתוצאה מכך גם תכונותיו הדינמיות משתנות. לכן, שליטה בתגובה הסיסמית של המבנה במצב החדש היא הכרחית בכדי לבטל אם נצפות חולשות חדשות.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

ההבדל בין שיטות חיזוק מבנים ישנים


באופן כללי, חיזוק מבנים ישנים קיימים מפני רעידות אדמה תלוי בסוג הבניין (פלדה, בטון, קירות נושאות וכו ') וישנן שיטות ספציפיות לעיצוב מחדש לכל אחד מהסוגים לעיל. לדוגמא, הוספת פלטה בבנייני מתכת היא פשוטה מאוד, בעוד שבבנייני בטון יש לכך בעיות יישום רבות, ולכן הוספת קירות גזירה יכולה להיות פיטרון מעשי טוב יותר לבנייני בטון.

שיטות לחיזוק מבנים ישנים


חיזוק מבני בטון ומבנים ישנים באופן כללי על מנת לחזק אותם לעמוד בעומסים, לשפר את הבעיות הנגרמות בעקבות סחף, להגביר את משיכות המבנה או פריטים אחרים תוך שימוש בחומרים ושיטות מתאימים. ביצוע נכון נעשה.

ישנן מספר שיטות לחידוש מבנים, כולל:
• באמצעות הוספת קירות גזירה
• באמצעות הוספת סד
• חיזוק הבניין באמצעות מנחת או מנחת
• באמצעות FRP
• חיזוק בנייה באמצעות מעילי מתכת ובטון
• חיזוק מבנים ישנים באמצעות מבודדים סיסמיים

חשול מבנים ישנים
חשול מבנים ישנים

חיזוק המבנה באמצעות הוספת קיר גזירה

אחת השיטות לחיזוק מבני בטון היא הוספת קירות גזירה. קיר גזירה מגדיל מאוד את חוזקו, נוקשותו ומשיכותו של המבנה ומשפר את הביצועים הסיסמיים של המבנה ומפחית דפורמציה ופגיעה באלמנטים מבטון אחרים של המבנה.
שיטה זו, אומנם שיטה מתאימה והיא בעצם הפיטרון הראשון שנראה כמבנה בטון, אך עשויות להיות לה גם בעיות. לדוגמא, הארכיטקטורה של בניין עשויה להיות כזו שאי אפשר להשתמש בקיר גזירה, או הוספת קיר עשויה לצמצם את שטח השימוש בבניין. חולשתו של הבניין עשויה שלא להיות כה גדולה כדי לדרוש קיר גזירה, או שעיקרון זה יקר להשתמש בקיר גזירה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!


חיזוק מבנים ישנים – מערכת קיר גזירה?


חיזוק מבנה ישן המשימה העיקרית של מערכת קיר גזירה מפלדה היא להתמודד עם הגזירה האופקית של הרצפות ועוגן ההתהפכות עקב כוחות רוחביים. באופן כללי, מערכת קיר גזירה מפלדה מורכבת מקיר יריעות פלדה, שני עמודי גבול ומספר קורות אופקיות. מערך זה יחד מתנהג כמו קרן יריעות אנכית. באופן זה, העמודים ממלאים את תפקיד הכנפיים וקיר יריעת הפלדה ממלא את תפקיד החיים, ואילו הקורות האופקיות של הרצפות ממלאות את תפקידם של קשיחים רוחביים.

חיזוק מבנים ישנים באמצעות הוספת סד

הוספת פלטות פלדה לחיזוק מבנה הבטון תגביר את הנוקשות, תפחית את הצורך בשמיכות ותגביר את חוזק הגזירה של המערכת. השימוש במערכות הפלטה השונות (EBF) בחיזוק וחיזוק מבני בטון אינו נפוץ בשל עלויותיו הגבוהות ובעיות ההטמעה, אך ניתן להשתמש במגוון מערכות הפלטה מתכנסות בסוג זה של שיפור וחיזוק מבני בטון ופלדה שיש להתחשב בה.


אמנם ניתן להוסיף גם מבני בטון וגם פלדות לבנייני בטון וזה פיטרון להגברת עמידות הבניין לעומסים רוחביים וניתן להשתמש בצורות X ו- K שלו, אך הבעיה של חיבור זה חברים עם המבנה הקיים, כמו גם בעיות שעלולות להתעורר בארכיטקטורה של המבנה הם החסרונות של שיטה זו.

שיטות חיזוק מבני בטון מזוין באמצעות פלטות מתכת:

חיזוק מבני בטון מזוין עם פלטות מתכת זכה לתשומת לב מיוחדת בשנים האחרונות, ונעשתה עבודת מחקר, מחקר ומעבדה בתחום זה.
 השיטות השונות שהוצעו עד כה ליישום פלטת מתכת בבנייני בטון מזוין הן כדלקמן:
• באמצעות מסגרת מתכת מיוחדת להתקנת הפלטה או לוח המתכת שמסגרת זו מחוברת למסגרת הבטון המזוין.
• שיטה זו זהה למקרה הראשון, אלא שאין מסגרת מתכת מיוחדת.
• הפלטה מחוברת ישירות למסגרת הבטון המזוין על ידי חגורה וריתוך, המכונה שיטת החיבור הישיר.
• כדי לחבר את הפלטה או לוח המתכת למסגרת הבטון המזוין, משתמשים בטיט או בטון וחיזוק מוטות המותקן בגוף המסגרת. שיטה זו נקראת שיטה עקיפה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

חיזוק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה

חיזוק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה
חיזוק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה

בולמים הם מערכות סופגות אנרגיה המבוססות על הגברת הנחתת הבניין. האפקט החשוב ביותר של שיכוך הוא הפחתת משרעת התנודה ותגובת הבניין לכוחות המופעלים, וכך הבולמים מבזבזים חלק גדול מאנרגיית הרטט.


מפיצי אנרגיה, או בולמים, עשויים להיות ממוקמים בפלטות, אביזרי רכיבים שאינם מבניים, או במיקומים מתאימים אחרים במבנים קיימים, אך השימוש הפשוט ביותר והנפוץ ביותר הוא השימוש בבולמים בפלטה, שניתן להשתמש בהם הם משמשים בכל קומות הבניין.


בשיטות בקרה מבניות פסיביות כמו שימוש בבולמים צמיגים וצמיגים, אנרגיה הנספגת בתנועות קרקע נספגת על ידי בולמים אלה והמערכת המבנית אינה מורשית להיכנס לאזור הלא ליניארי. 

זה מגביר את עמידות המבנה לרעידות אדמה עם תקופות חזרה ארוכות יותר, או במילים אחרות, מקטין את הסבירות לקרוס הבניין כנגד רעידות אדמה אלה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!


בחלק מסוגי הבולמים לוקחים בחשבון גם שיקולים אסתטיים כך שאם משתמשים בהם בצורה גלויה הם לא יוצרים בעיה אדריכלית.

חשול מבנים ישנים
חשול מבנים ישנים

חיזוק מבנים באמצעות FRP

השימוש בחומרים מרוכבים בצורה של פולימרים מחוזקים בסיבים (FRP) ידוע כשיטת חיזוק חדשה ואלטרנטיבה לחומרים מסורתיים ולשיטות קיימות.
חומרי FRP בשילוב סיבים ושרפים מיוצרים בתהליך של התאמה מחדש של שרפים (שרף אפוקסי) מהסיבות הבאות:
• יצירת שכבה משולבת
• מערכת הדבקה של FRP למשטח הבטון של התחתון
• כיסוי כדי להגן על האינטרסים 
של FRP פופולרי מאוד בשל משקלו הקל, מהירות הביצוע הגבוהה, חוזקו הגבוה וחוסר המגבלות האדריכליות, במיוחד במבני בטון.

חיזוק מבנים באמצעות מעילי מתכת ובטון


אחת השיטות לחיזוק מבני בטון היא שימוש במעטפת בטון (כיסוי) סביב אלמנטים שונים כמו קירות גזירה, עמודים וקורות. 
בשיטה זו, חורים ראשונים נוצרים במרווחים מסוימים בהיקף האלמנטים החלשים. ואז רשת פלדה שזורה עם מוטות צלעות סביב חבר המטרה, הגודל והמרחק של מוטות הפלדה הללו מתקבלים מהתוצאות האנליטיות.

 לאחר מכן ממלאים את החורים בדבק אפוקסי ותוכנות מוטות תפירה בצורת L. לבסוף, תבניות מונחות סביב החבר והחלק הפנימי מלא בבטון.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

השימוש במעטפת מתכת היא שיטה מתאימה לחיזוק מבני בטון, שאמנם מגבירים את חוזקם ואת משיכותם של חברי מבנים מסוג זה, אך אינם מוסיפים משקל משמעותי למבנה. בשיטה זו מניחים יריעות מתכת על משטח הבטון של החבר במקום הפגיע של הבניין ומחוברים לחבר הרלוונטי באמצעות ברגים. 
חיזוק בעזרת מעיל מתכת יכול להיות מעוות, מפוספס או מקומי, תלוי במקרה.

חיזוק הבניין באמצעות מבודדים סיסמיים

בדודים סיסמיים מותקנים במפלס הבסיס של הבניין, במטרה להפריד את התנועה בין המבנה לקרקע.

חיזוק הבניין
חיזוק בניין


מבודדים סיסמיים הם אלמנטים שקשיחותם לרוחב נמוכה בהרבה מהנוקשות הצירית שלהם, ולכן במקרה של רעידת אדמה, אלמנטים אלה חייבים למנוע העברת כוח למבנה הראשי ולמבנה הראשי תנועה נוקשה במהלך התרחשות של רעידות. כדור הארץ לחוות.


ביצועי מפרידים רצויים רק בטווח מסוים וגובה המבנה, ולכן שיטה זו מוגבלת מאוד ויעילה רק לבניינים בעלי משקל וגובה מסוימים, ולכן פחות משיטות אחרות בעולם מתקבלות בברכה על ידי מהנדסים בפרויקט. בעל מעט מאוד שימושים.

חיזוק מקומי של רכיבי הבניין

פתרונות חיזוק של קורות

חיזוק קורות בשיטת מעטפת בטון

 אחת הטכניקות הנפוצות להגברת כושר העומס הכובד של קורות (בטון או פלדה) בבניין היא הטמעת מעטפת בטון. 
בשיטה זו, קורות בעלות יכולת נשיאה ירודה או שניזוקו, מתחזקות על ידי הוספת מוטות טפסות ובטון (בדרך כלל בטון דחיסה עצמי). במקרים בהם מעטפת הבטון דקה, ניתן להשתמש בבטון בטון לביצוע הבטון.

חיזוק קורות בשיטת מעטפת פלדה

אחת הדרכים לחיזוק קורות בבניינים היא שימוש במעטפת פלדה. בשיטה זו, חתך הקורה מחוזק באמצעות יריעות פלדה כמברג, רצועת v או מקומית, בהתאם למקרה. 
ניתן להשתמש במעטפת פלדה בחיזוק של קורות בטון ופלדה ומבלי לשפר את משקל הבניין, לשפר את משיכות המבנה. השיטה המקובלת לביצוע טכניקה זו ויצירת כליאה היא חיבור יריעות המתכת שמסביב עם ברגים לקורה.

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!

פתרונות לעמודים – חיזוק מבנים ישנים


חיזוק עמודים בשיטת מעטפת בטון

 תיקון וחיזוק עמודי בטון ומתכת באמצעות מעטפת בטון משמש כפתרון יעיל. 
בשיטה זו עמודים בעלי כושר נשיאה ירוד או שיש לתקן אותם מתחזקים על ידי הוספת שכבת בטון, מוטות אורכיים וסוגרים סגורים. 
במקרים בהם הנזק לעמוד הבטון הוא גבוה או שלעמוד אין יכולת מספקת נגד כוחות רוחביים, מומלץ להשתמש בעיצוב של מעילי בטון לחיזוק העמוד. כמו כן, ניתן להשתמש בטכניקת חיזוק זו כדי להגביר את קשיחות הגזירה של עמודי פלדה עם קטעים בצורת I ו- H.

חיזוק עמודי מבנים ישנים
חיזוק עמודי מבנים ישנים


חיזוק עמודים בשיטת מעיל פלדה

חיזוק עמודים באמצעות מעטפת פלדה מגביר את חוזק הדחיסה, גזירה, כמו גם סיפוק כדי להגביר את משיכותו. בעזרת שיטת חיזוק זו ניתן לספק את יכולת הגזירה, הדחיסה והסתגרות של העמודים, וכך יכולת הנשיאה שלהם כנגד עומסי צד וכוח המשיכה של רעידת האדמה עולה.

פתרונות לחיזוק לוחות בטון – חיזוק מבנים לרעידות אדמה


להגדלת עובי לוח הבטון

 במקרים מסוימים, עקב בעיות כמו הגדלת העומס על לוח הבטון, תכנון לוח חלש, קורוזיה של מוטות פלדה או סדקים בלוח הבטון, ניתן להגדיל את העובי לחיזוק הלוח. בטון משומש.

חיזוק מבנים ישנים
חיזוק מבנים ישנים


הוספת לוחות פלדה ללוח

אחת השיטות לבקרת המבנה ולהגברת הנוקשות, החוזק והשלמות של רצפות וגגות בטון היא שימוש בפלטות ויריעות פלדה. יריעות אלה חייבות להיות מחוברות כראוי לגג ואת המרווח בין הגג ליריעה חייב להיות מלא בדיס או חומרים מבוססי אפוקסי על מנת לספק הידבקות נאותה, ביצועים סייסמיים כנגד רעידות אדמה והעברת עומס נכונה.

מסקנה – חיזוק מבנים ישנים

בשל האוכלוסייה הגדלה וההתקדמות המהירה בעולם של ימינו, הצורך בבניית מבנים עמידים ביעילות גבוהה ובמהירות גבוהה. לכן השימוש בחומרים חדשים כמו גם חיזוק מבנים, במיוחד במבנים חשובים ורגישים, הוא בלתי נמנע.

חיזוק מבנים ישנים
חיזוק מבנים ישנים


כיום ישנן שיטות רבות לחיזוק מבנים, שהשימוש בהן משתנה ממקרה למקרה. עלינו לזכור שלפני שיפוץ חוזר של מבנה, עלינו לבחון תחילה את סוג המבנה של המבנה, את החומרים המשמשים בו ואת תוכניות הביצוע שלו, ולאחר מכן להמשיך ולבחור את שיטת החידוש המתאימה למבנה.
שיטות נפוצות לחיזוק מבנים כוללות חיזוק באמצעות קירות גזירה, חיזוק בעזרת פלטה, חיזוק באמצעות FRP וכו '. 

לייעוץ וקבלת הצעת מחיר צור קשר עוד היום!


כל השיטות שהוזכרו הן לחיזוק המבנים במטרה לצמצם את אובדן החיים והרכוש הנגרמים כתוצאה מרעידות אדמה בבניין.